První pomoc při úrazu elektrickým proudem

první pomoc

Úraz elektrickým proudem je závažná situace, která může mít vážné následky, pokud není správně a rychle řešena. V tomto článku se dozvíte, jak poskytnout první pomoc člověku, který utrpěl úraz elektrickým proudem.

Taková situace se může stát nejen elektrikáři někde v rozvodně, ale i v běžném životě a rodinném prostředí, proto považuji za základ vědět, co a jak dělat, abychom nepodlehli panice a dokázali zachránit život, či odvrátili trvalé následky.

Pár důležitých pravidel na úvod:

  1. Hlavní cíl je přerušit elektrické napětí, které působí na postiženého (vypnutím vypínače, jističe, hlavního vypínače).
  2. Do té doby se zraněného nedotýkejte.
  3. Při záchraně osoby zasažené napětím nad 1000V (vysoké vedení, vlak, metro aj.) se k ní nepřibližujte! Může dojít k elektrickému oblouku, který vás zasáhne až na 20 metrů od zdroje.
  4. Při záchraně osoby zasažené bleskem předvídejte další blesk! Často se stává, že poblíž znovu udeří.

Co může způsobit elektrický proud s tělem:

Při kontaktu těla s elektrickým proudem vznikají tři druhy poranění: elektrické (elektrický šok), tepelné (popáleniny) a mechanické (křeče, pád, výbuch). Poškození zdraví a následky závisí na druhu proudu, jeho napětí, frekvenci, na době kontaktu s elektřinou a cestě, kudy prochází tělem.

Jak poskytnout první pomoc:

  1. Přerušte kontakt zasažené osoby s elektrickým proudem. Vytáhněte spotřebič ze zásuvky, vypněte jistič, nebo hlavní vypínač, případně odsuňte vodič ze zasažené osoby nevodivým předmětem. Pokud se člověk dotkne zdroje elektrického proudu, může dostat křeč do ruky a nemusí být tedy schopen se zdroje pustit.
  2. Zkontrolujte základní životní funkce (zda je při vědomí a dýchá) a přitom volejte 155, nebo 112.
  3. Nezjistíte-li pulz, uložte zraněného na záda, zakloňte mu hlavu a okamžitě zahajte resuscitaci (masáž srdce a dýchání z úst do úst). Pokračujte v ní do příjezdu záchranné služby.
  4. Pokud pouze nedýchá, zahajte dýchání z úst do úst.
  5. Pokud je v bezvědomí a dýchá, uložte ho do stabilizované polohy.
  6. Do příjezdu záchranné služby průběžně kontrolujte jeho stav (vědomí, tep, dech) a ošetřete mu případné popáleniny.

Nepřímá masáž srdce

  1. Uložte postiženého na rovnou a pevnou podložku a klekněte si u něj v úrovni hrudníku.
  2. Přiložte prostředník a ukazovák k dolnímu okraji hrudní kosti a k nim dolní hranu zápěstí druhé ruky.
  3. První ruku přiložte zápěstím na druhou (prsty se nesmějí dotýkat hrudníku a ruce se dotýkají jen hrudní kosti).
  4. Hrudní kost stlačujte rovnými pažemi do hloubky 4 až 5 cm rychlostí 60 až 70krát za minutu. Po každém stlačení vyčkejte opětovného rozepnutí hrudníku.
  5. Správně prováděná srdeční masáž se pozná podle hmatného tepu na krkavici.
  6. V případě nahmatání tepu masáž ihned přerušte a pokračujte v dýchání z úst do úst.
  7. Jeden zachránce: dva vdechy/patnáct stlačení, dva zachránci: jeden vdech/pět stlačení

Dýchání z úst do úst

  1. Jednou rukou podložte šíji postiženého, druhou položte na jeho čelo a hlavu stlačujte mírně dozadu. Tím se napne krk a kořen jazyka se oddálí od zadní stěny hltanu. Obvykle se také otevřou ústa postiženého.
  2. Udržujte záklon hlavy, předsunutou dolní čelist a pootevřená ústa.
  3. Jednu ruku opřete o čelo postiženého a palcem a ukazovákem stlačte nosní dírky. Druhou rukou přidržujte dolní čelist. Prsty se nedotýkejte úst a krku.
  4. Zhluboka se nadechněte, otevřete zeširoka ústa a přiložte své rty kolem úst postiženého. Vydechněte šetrně, ale rozhodně do jeho úst.
  5. Sledujte, zda se zvedá hrudník postiženého. Jestliže byl vdech úspěšný, hrudník se zvedl a nyní při výdechu opět klesá.
  6. Proveďte ještě další tři vdechy co nejrychleji, aby se krev postiženého nasytila kyslíkem.
  7. Zkontrolujte tep na krkavici. Jestliže srdce bije, pokračujte v dýchání z úst do úst, vdechujte jednou za tři až čtyři sekundy (tj. asi šestnáctkrát za minutu).
  8. Tep kontrolujte každé tři minuty. Je-li nehmatný, zahajte nepřímou masáž srdce.
  9. Začne-li postižený spontánně dýchat, uložte ho do stabilizované polohy.
  10. Vzduch je možné vdechovat i do nosu postiženého. V takovém případě uzavřete palcem ústa postiženého a obemkněte svými ústy jeho nos.

Elektřina je dobrý sluha, ale umí být i velice nebezpečná. Proto buďte opatrní při používání elektrických zařízení a dbejte zvýšené opatrnosti v blízkosti elektrického vedení a spadlých vodičů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *